Zonguldak Sivil Toplum Günleri

Zonguldak Sivil Toplum Günleri

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün ana faydalanıcısı olduğu Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında Zonguldak’ta Sivil Toplum Günleri gerçekleştirildi.

Aralarında valilik, belediye ve merkezi yönetimlerin il temsilcileri ile üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın katılımcıya ev sahipliği yapan etkinliğe Zonguldak, Karabük, Bartın, Düzce ve Bolu illerinden temsilciler katıldı.

Zonguldak Sivil Toplum Günleri, Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın konuşmalarıyla başladı. Projenin ana faydalanıcısı olan Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İzzet GÜVEN yaptığı konuşmada projeyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Program süresince, katılımcılara sivil toplum kavramı ve sivil toplumun öneminden bahsedildi. Kamu ile sivil toplum arasındaki iletişim ve iş birliğinin arttırılmasına yönelik iyi uygulama örnekleri ve yurtdışına yapılan çalışma ziyaretlerinden edinilen izlenimler paylaşıldı. Ayrıca, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yasal ve Denetsel Sorumlulukları ve İçişleri Bakanlığı bütçesinden derneklere proje karşılığı yapılan desteklere ilişkin bilgilendirme ile Avrupa Birliği hibeleri konusunda detaylı sunumlar yapıldı. Devamında ise, kamu sektörü ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirildiği bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Proje Teknik Destek Ekibinden Ferda Öztürk’ün gerçekleştirdiği panelde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Elif Acar; Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül DEMİRSU; Zonguldak Umut Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Zonguldak Spastik Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Kınay ile Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Yiğit konuşmacı olarak yer aldı. Kamu – STK iş birliğinin önündeki engellerin neler olduğu ve bununla ilgili olası çözüm önerilerinin sunulduğu panel oturumunda iş birliğine dair iyi uygulama örnekleri de paylaşıldı.

Ayrıca katılımcılar, atölye çalışmaları sayesinde STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama konuları ile Kamu-STK iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirmesi konularında çalışmalar gerçekleştirdi. Kamu ve sivil toplumun çalışma dinamiklerini daha yakından tanıma fırsatı yakalayan katılımcılar, bölgelerine ilişkin güçlü iş birliği ve iletişim adına çıkardıkları yol haritalarını da paylaşma fırsatı yakaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Kamu-STK İş Birliği Projesi, İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 2 milyon 633 bin 500 avro olan Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen Sivil Toplum Günlerinin, Türkiye’nin 20 pilot ilinde düzenlenmesi hedefleniyor.