Kamu Personeli Eğitimleri – Elazığ

Kamu Personeli Eğitimleri – Elazığ

Kamu STK İşbirliği Projesi kapsamında Elazığ’da düzenlenen Kamu Personeli Eğitimleri ile kamu ve sivil toplum arasında işbirliği ve iletişimin güçlendirilmesi hedefleniyor.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Kamu-STK İş Birliği Projesinde, merkez ve yerelde sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim ve iş birliğini yürüten kamu personeline yönelik bir dizi kapasite geliştirme çalışması yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri olan “Kamu Personeli Eğitimleri” aracılığıyla kamu ile sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi hedefleniyor. İçişleri Bakanlığı görevlileri, seçimle göreve gelen yetkililer, belediye personeli ve yerel yönetimlerin üst düzey yöneticilerinin katıldığı bu eğitimlerin içeriğiyse, projenin başlangıç döneminde kamu görevlilerinin katılımıyla ve on ilde gerçekleştirilen eğitim ihtiyaç analizi sonucunda belirlendi.

Geçtiğimiz aylarda Ankara, İzmir ve Antalya’da düzenlenen 9 eğitime, 800’ün üzerinde kamu personeli katılmıştı. 17 – 18 Ekim tarihlerinde Elazığ’da gerçekleşen Kamu Personeli Eğitimine ise Adıyaman, Bingöl, Kahramanmaraş, Malatya ve Tunceli’den yerel düzeyde görev yapan 100 kamu personeli katılım sağladı.

Sivil Toplum Kavramı, AB ve Sivil Toplum Sektörü, ve Kamu-STK İş Birliği ile Sivil Toplum Örgütlenmeleri gibi temel konuların ele alındığı eğitimlerin ilk gününde, katılımcılar kamu ve sivil toplumun iş birliğine yönelik iyi örnekleri de inceleme fırsatı yakaladılar. İş birliğini kuvvetlendirecek iletişim becerilerinin işlendiği ikinci günde, aynı zamanda kamu ve sivil toplum arasında farklı biçimlerde kurulabilecek iş birliklerine yönelik süreçler de incelendi.

Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında bu eğitimler devam edecek ve farklı illerden kamu görevlilerinin katılımıyla, söz konusu iş birliği için kamu sektöründe önemli bir bilgi birikimi sağlanmış olacak.