Finlandiya Çalışma Ziyareti

Finlandiya Çalışma Ziyareti

SİVİL TOPLUM Ve KAMU ARASINDA İLETİŞİM VE İŞ BİRLİĞİ ÖRNEKLERİ FİNLANDİYA‘DA YERİNDE İNCELENDİ!

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında 17-21 Eylül 2018 tarihlerinde Finlandiya’ya bir Çalışma Ziyareti düzenlendi. Avrupa’da kamu STK iş birliği alanında yapılan çalışmaları yerinde incelemek, iş birliği süreçleri ve mekanizmaları konusunda fikir alışverişinde bulunmak ve farklı sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Helsinki ve Turku kentlerinde birçok kurum ve kuruluş ziyaret edildi.

Çalışma ziyaretine İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, üniversite, yerel yönetimler ve sivil toplumdan 15 kişilik bir heyet ile gerçekleştirildi.

Ziyaret süresince Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı, İdari İşler ve Planlama bölümüne bağlı olarak faaliyet gösteren STEA (Sosyal Refah ve Sağlık Fonları Organizasyonu), Finlandiya Adalet Bakanlığı Sivil Toplum Politikaları Danışma Kurulu (KANE), Etnik İlişkiler Danışma Kurulu (ETHNO) ve Finlandiya Mülteci Konseyi, Ekonomi ve Çalışma Bakanlığı, Helsinki Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Helsinki Göçmen Gençlik Projesi merkezi ile Finlandiya Kalkınma Kuruluşları ziyaret edilerek Kamu-Stk İş birliğine ilişkin iyi uygulama örnekleri hakkında yerinde bilgi alınarak istişarelerde bulunuldu.

Turku kentine düzenlenen seyahatle, heyetin Finlandiya Kızıl haç örgütü çalışmalarını yerinde incelemesi, farklı yetkililerle yapılan görüşmeler aracılığıyla fikir alışverişinde bulunması ve ayrıca yerelde sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan örnek çalışmaların yerinde incelenmesine fırsat sağlandı.

Çalışma Ziyareti sonrasında katılımcılar ile gerçekleştirilen toplantıda; çalışma ziyareti değerlendirilip, Finlandiya iyi uygulamalarının hangi yönleri ile ülkemizde uygulanabileceği konusu tartışıldı.