Erzurum Sivil Toplum Günleri

Erzurum Sivil Toplum Günleri

Sivil Toplum ve kamu temsilcileri Erzurum’da bir araya geldi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında düzenlenen Sivil Toplum Günleri bu kez Erzurum’da idi. İki gün süren etkinliğe Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinden aralarında Valilik, belediyeler, kalkınma ajansları, merkezi yönetimlerin il temsilcileri, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın temsilci katıldı.

İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden Ahmet Türköz, Erzurum Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü İbrahim Şahin ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum ve Temel Haklar Program Sorumlusu Maxime Montagner’in konuşmalarıyla başlayan etkinlikte kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirildiği bir de panel düzenlendi. Panelde, Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri YAVUZ, Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneğinden Hülya SALTUKLU, Aziziye Belediyesi, Yazı İşleri Müdürü̈ Nihat TÜRKER ve Yakutiye Belediyesi Başkan Yardımcısı M. Hanifi İSPİRLİ konuşmacı olarak yer aldı. Kamu – STK iş birliğinin önündeki engeller ve olası çözüm önerilerinin sunulduğu panel oturumunda iş birliğine dair iyi uygulama örnekleri de paylaşıldı.

Programın ilk gününde, katılımcılar atölye çalışmaları aracılığıyla STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama; iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirmesi konularında bir çalışma gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Kamu-STK İş Birliği Projesi, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 2 milyon 633 bin 500 avro olan Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen Sivil Toplum Günlerinin, Türkiye’nin 20 pilot ilinde düzenlenmesi ve 1000’e yakın kamu görevlisi ile 1000’e yakın sivil toplum temsilcisine ulaşması hedefleniyor.