Çorum Sivil Toplum Günleri

Çorum Sivil Toplum Günleri

Sivil Toplum ve kamu kurumlarının temsilcileri 26-27 Nisan 2018 tarihinde güçlü iş birliği için Çorum’da bir araya geldi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Kamu-STK İş Birliği Projesi Sivil Toplum Günlerinin Çorum’da düzenlenen üçüncüsü, aralarında valilikler, belediye başkanlıkları, kalkınma ajansları, merkezi yönetimlerinin il temsilcileri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın temsilciye ev sahipliği yaptı. Etkinliğe Çorum’un yanı sıra Samsun, Sinop, Kastamonu ve Amasya gibi çevre iller ve ilçelerden de katılım sağlandı.

Çorum Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN, T.C. İçişleri Bakanlığı, Dernekler Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet TÜRKÖZ ve Çorum İl Dernekler Müdürü Mustafa Bayrak’ın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirildiği bir de panel düzenlendi. Panelde, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı İbrahim Ethem ŞAHİN, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer ARSLAN, Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Güngör KARAKAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Abdullah MESUT konuşmacı olarak yer aldı. Kamu – STK iş birliğinin önündeki engeller ve olası çözüm önerilerinin sunulduğu panel oturumunda iş birliğine dair iyi uygulama örnekleri de paylaşıldı.

Programın ilk gününde, katılımcılar atölye çalışmaları aracılığıyla STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama; iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirme; STK’ların sorunları ve ihtiyaçları ile kamu ve STK’lar arası iletişim ve diyalog konularında önlerindeki engeller ve çözüm yolları konusunda bir çalışma gerçekleştirdi.

Çorum ve çevre illerdeki sivil toplum çalışmalarının sergilendiği STK galerisine de ev sahipliği yapan etkinlik katılımcıların güçlü bir iş birliği için ortaya koyduğu yol haritasının sunumuyla tamamlandı.