Çanakkale Sivil Toplum Günleri

Çanakkale Sivil Toplum Günleri

Çanakkale’de düzenlenen Sivil Toplum Günleri kamu ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirdi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında düzenlenen Sivil Toplum Günleri bu kez Çanakkale’de idi. İki gün süren etkinliğe Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinden aralarında valilik, belediyeler, kalkınma ajansları, merkezi yönetimlerin il temsilcileri, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın temsilci katıldı.

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden Ali Gökay’ın konuşmalarıyla başlayan etkinlikte kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirildiği bir de panel düzenlendi. Panelde, KADEM Çanakkale İl Temsilcisi Aynur Tuna YAVAŞ; Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman ÖZKAN; Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürü Kemal DOKUZ ve Eğitim Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Necati CERRAHOĞLU konuşmacı olarak yer aldı. Kamu – STK iş birliğinin önündeki engeller ve olası çözüm önerilerinin sunulduğu panelde iş birliğine dair iyi uygulama örnekleri de paylaşıldı.

Programın ilk gününde, katılımcılar atölye çalışmaları aracılığıyla STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama; iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirmesi konularında bir çalışma gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Kamu-STK İş Birliği Projesi, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 2 milyon 633 bin 500 avro olan Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen Sivil Toplum Günlerinin, Türkiye’nin 20 pilot ilinde düzenlenmesi ve 1000’e yakın kamu görevlisi ile 1000’e yakın sivil toplum temsilcisine ulaşması hedefleniyor.