Ankara Sivil Toplum Günleri

Ankara Sivil Toplum Günleri

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün ana faydalanıcısı olduğu Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında Ankara’da Sivil Toplum Günleri gerçekleştirildi.

Aralarında valilik, belediye ve merkezi yönetimlerin il temsilcileri ile üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın katılımcıya ev sahipliği yapan etkinliğe Ankara, Çankırı ve Kırşehir illerinden temsilciler katıldı.

Ankara Sivil Toplum Günleri, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü Erkan Kılıç ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Büyükelçi Gabriel Munuera Vinals’ın konuşmalarıyla başladı. Program süresince, katılımcılara sivil toplum kavramı ve sivil toplumun öneminden bahsedildi. Kamu ile sivil toplum arasındaki iletişim ve iş birliğinin arttırılmasına yönelik iyi uygulama örnekleri ve yurtdışına yapılan çalışma ziyaretlerinden edinilen izlenimler paylaşıldı. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı bütçesinden derneklere proje karşılığı yapılan desteklere ilişkin bilgilendirme ile Avrupa Birliği hibeleri konusunda detaylı sunumlar yapıldı. Devamında ise, kamu sektörü ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirildiği bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Proje Teknik Destek Ekibinden Ferda Öztürk’ün gerçekleştirdiği panelde, Kadın ve Genç Girişim Merkezi Derneği Başkanı Fatma Günseli Özkan; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Murat Önder; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erdal Akdeve ve Demokrasi ve Katılım Derneği Başkanı Şakir Gürel konuşmacı olarak yer aldı. Kamu – STK iş birliğinin önündeki engellerin neler olduğu ve bununla ilgili olası çözüm önerilerinin sunulduğu panel oturumunda iş birliğine dair iyi uygulama örnekleri de paylaşıldı.

Ayrıca katılımcılar, atölye çalışmaları sayesinde STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama konuları ile Kamu-STK iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirmesi konularında çalışmalar gerçekleştirdi. Kamu ve sivil toplumun çalışma dinamiklerini daha yakından tanıma fırsatı yakalayan katılımcılar, bölgelerine ilişkin güçlü iş birliği ve iletişim adına çıkardıkları yol haritalarını da paylaşma fırsatı yakaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Kamu-STK İş Birliği Projesi, İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 2 milyon 633 bin 500 avro olan Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen Sivil Toplum Günlerinin, Türkiye’nin 20 pilot ilinde düzenlenmesi hedefleniyor.